Sieć innowacji

Twoja przestrzeń do rozwoju

Wirtualizacja Twojej firmy jak wykorzystać efektywniej zasoby

Im więcej rodzajów oprogramowania wykorzystuje Twoja firma, tym bardziej prawdopodobne jest, że w końcu będziesz potrzebować nowego sprzętu. Istnieje jednak inne rozwiązanie tego problemu – wirtualizacja! Wirtualizacja może pomóc w nadążaniu za zapotrzebowaniem na różne typy oprogramowania bez konieczności przełączania się między systemami operacyjnymi.

Redukcja kosztów

Wirtualizacja to tworzenie warstwy między sprzętem a oprogramowaniem, co zasadniczo oznacza korzystanie z jednej maszyny zamiast kilku. Usługi wirtualizacji mogą mieć ogromne znaczenie, ponieważ pomagają obniżyć koszty i zaoszczędzić czas. Wirtualizacja tworzy maszyny, które wykorzystują przydzielone zasoby bez ingerencji w system natywny.

Zamiast tracić czas na szukanie tanich serwerów, chmura ma całą moc obliczeniową, jakiej potrzebuje Twoja firma. Mając tylko jeden serwer, możesz emulować co najmniej kilka maszyn z przyzwoitą specyfikacją. Każda maszyna wirtualna jest niezależna od pozostałych i nie opiera się na maszynie fizycznej, ale na przydzielonej mocy obliczeniowej, przestrzeni dyskowej lub mocy.

Co można za pomocą maszyn wirtualnych?

Praktycznie nieograniczone możliwości wirtualizacji zapewniają firmom wyjątkową skalowalność i swobodę. Licencja na poszczególne rozwiązania jest bardzo często wykorzystywana np. do wykonywania emulacji, testów, symulacji czy operacji obliczeniowych, które mogą zużywać zbyt wiele zasobów na fizycznych maszynach. Wirtualizować można także niektóre procesy sieciowe lub bezpieczeństwa, dedykowane maszyny wirtualne można też w ramach jednej organizacji udostępnić do dyspozycji poszczególnych działów lub realizacji konkretnych projektów.

Wirtualizacja odejmuje pracy

W nowoczesnej firmie wirtualizacja nie sprowadza się do stworzenia maszyny wirtualnej i uruchomienia na niej kopii systemu operacyjnego, a w jego obrębie konkretnych programów. Dziś rozwiązania dedykowane są w dużej mierze zautomatyzowane. To znaczy, że maszyny wirtualne wymagają mniej czasu na konfigurację, niż maszyny fizyczne przeznaczone do tych samych zadań. 

Możesz tworzyć maszyny wirtualne, które zachowują się jak roboty, powtarzając w kółko te same, wstępnie zaprogramowane zadania. Nie musisz za każdym razem konfigurować ich oprogramowania lub sprzętu – wystarczy zmienić zadanie. W przypadku systemu wirtualnego łatwo jest skonfigurować dział IT tak, aby nie musiał spędzać całego czasu na sprzęcie serwerowym. Jedyne, o co muszą się martwić, to przygotowanie wirtualnego procesu do specyficznych potrzeb Twojej firmy.

Jakie są plusy wirtualizacji w chmurze

Możesz tworzyć maszyny wirtualne na swojej stacji roboczej, ale hosting w chmurze pozwala zrobić o wiele więcej, niż w przypadku pojedynczej maszyny. Hostowanie maszyn wirtualnych jest możliwe lokalnie lub w chmurze, a struktura elementów fizycznych i danych dostępnych do tego zadania różni się w zależności od konkretnych potrzeb. Nasza usługa ma wiele zalet, w tym prosty dostęp do wsparcia technicznego. Jeśli korzystasz z maszyny wirtualnej od znanego dostawcy, takiego jak VMWare, można je zdalnie monitorować i zarządzać. W ten sposób nikt w Twojej firmie nie musi klonować maszyn wirtualnych i utrzymywać ich w działaniu 24/7. Utrzymanie maszyn leży po stronie dostawcy, Ty możesz po prostu skorzystać z wirtualnego sprzętu z korzyścią dla swojej firmy.