Odzyskanie usuniętych danych jest stosunkowo prostym zadaniem. Przywracanie uszkodzonego systemu operacyjnego i kompletnych danych to zupełnie inna sprawa i wymaga znacznie bardziej złożonego i wydajnego oprogramowania.
Dlaczego potrzebujesz potężnego oprogramowania?
Podstawowym wymogiem dla programu do odzyskiwania systemu jest to, że musi on być niezależny od systemu. Jest to oczywisty wymóg, ale warto o nim wspomnieć: żaden program zainstalowany na dysku nie może odzyskać systemu, jeśli nie ma dostępu do dysku. Jest to główny powód, dla którego znacznie łatwiej jest odzyskać np. skasowane pliki tekstowe niż cały system.
Drugim, często jeszcze większym wyzwaniem jest odzyskanie informacji o zależnościach poszczególnych plików od siebie. Do tego celu służy specjalistyczne oprogramowanie: wydawane m.in. pod marką Veritas – Veritas System Recovery. Samo przywrócenie plików do właściwej lokalizacji może okazać się niewystarczające, jeśli nie zostaną przywrócone informacje o zależnościach plików względem siebie. Może to zależeć na przykład od formatu partycji: różne systemy operacyjne oferują bardzo różne opcje, a dobry program do odzyskiwania danych musi być w stanie sobie z tym poradzić.
Trzecią kwestią jest wydajność. Z oczywistych powodów pełne odzyskanie danych może czasami zająć trochę czasu, ale nie powinno wymagać więcej niż ponowna instalacja systemu i przywrócenie danych z kopii zapasowej. W rzeczywistości te dwa elementy powinny działać niezależnie, ale aby oprogramowanie do odzyskiwania danych miało sens, musi być w pewnym sensie alternatywą dla kopii zapasowej, a nie tylko ostatnią linią obrony.
Czy jest to wykonalne?
Przywrócenie kompletnego zestawu danych jest naprawdę trudnym zadaniem. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek uda się je zrealizować. Przede wszystkim istnieją problemy, których nie rozwiąże nawet najdoskonalsze oprogramowanie: nie może ono na przykład odczytać danych z fizycznie uszkodzonych nośników. W przypadku niewielkich uszkodzeń istnieje pewna szansa na odzyskanie przynajmniej większości danych, ale w przypadku poważnych uszkodzeń jest to niemożliwe.
Najlepsze programy do odzyskiwania systemu mają również funkcje, które pozwalają albo pominąć uszkodzone sektory, albo spróbować je naprawić. Takie problemy można rozwiązać programowo na różne sposoby, dlatego warto wybrać program najwyższej klasy – często takie operacje kończą się sukcesem i po odzyskaniu systemu nie trzeba przywracać danych w ogóle lub tylko w niewielkim zakresie.
Na koniec należy wspomnieć o innych zabezpieczeniach. Dyski w centrach danych, ale także na urządzeniach, np. w biurach, mogą być dodatkowo szyfrowane. Odzyskiwanie zaszyfrowanych danych jest trudniejsze, gdyż słabe oprogramowanie prawie na pewno nie będzie w stanie odtworzyć struktury. Im lepsze oprogramowanie do odzyskiwania danych, tym więcej możliwości oferuje, ale oczywiście na tym etapie niewiele można zrobić bez wsparcia administratora organizacyjnego.
Z tej kategorii
Jakie jest najlepsze narzędzie do zarządzania maszynami wirtualnymi?
Microsoft zapowiada nowe licencje wieczyste CSP w miejsce MOLP
Potrzebujesz tworzyć i zarządzać wieloma maszynami wirtualnymi? Zdaj się na VMware Workstation.