Sieć innowacji

Twoja przestrzeń do rozwoju

Jakie wkładki optyczne Cisco wybrać do urządzeń sieciowych?

wkładki optyczne cisco

Wkładki optyczne – urządzenia konwertujące sygnały optyczne na elektryczne – są kluczowym elementem złożonych urządzeń sieciowych. Ponieważ istnieje szeroka gama nie tylko parametrów, ale i głównych typów, należy je rozsądnie dobierać.

Z Cisco jest to nieco łatwiejsze

Przejrzenie całej gamy byłoby czasochłonne, a w efekcie naraziłoby nas na ryzyko przeoczenia jakiegoś parametru. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z narzędzia Cisco Optics Compatibility Matrix (dla przełączników sieciowych). Tam można przeszukać całą ofertę pod kątem klucza parametrów posiadanych urządzeń. Odpowiedzią jest lista lub – jeśli kryteria są bardzo szczegółowe – pojedyncza nazwa wdrożenia, które może być użyte w konkretnym przypadku.

Oczywiście narzędzie to działa tylko z urządzeniem Cisco, ale nie powinno to stanowić dużego problemu, gdyż większość specjalistów i tak buduje sieci z komponentów jednego producenta, aby zapewnić maksymalną kompatybilność. Bez niego należy się liczyć z koniecznością ręcznego przeszukiwania wielu katalogów.

Czy zawsze trzeba szukać najnowszej kasety optycznej?

Najważniejszym kryterium przy wyborze wkładu optycznego jest wydajność modułu. Starsze modele, unowocześnione w 2000 roku, obsługiwały jedynie przepustowość do 1 Gbit/s, co oczywiście nie zawsze będzie wystarczające. Późniejsze typy modułów obsługują do 10 lub 100 Gbit/s, ale są rzadziej stosowane. Dlatego przy wyborze typu nie należy kierować się wyłącznie najnowszymi standardami: starsze typy modułów są dziś powszechnie stosowane i często stanowią szkielet sieci.

Jeśli jednak chodzi o konkretny model, należy pamiętać, że wkładki optyczne Cisco, jak każdy inny producent, wprowadza pewne ulepszenia do swoich konstrukcji, choć oferowane dziś moduły będą na ogół kompatybilne ze swoimi nieco starszymi odpowiednikami tego samego typu. 

Kryteria są ustalane indywidualnie

Do różnych urządzeń w sieci dobiera się różne wkładki optyczne, a kryteria nie są sztywno ustalone. Oczywiste jest, że należy brać pod uwagę np. zasięg i długość fali, liczbę włókien czy rodzaj złącza. Są to kryteria techniczne, których niespełnienie spowoduje całkowitą niekompatybilność zestawu i wykluczy go z użycia.

Warto jednak zwrócić uwagę także na inne szczegóły każdej wkładki, takie jak zakres temperatur pracy (standardowy lub rozszerzony dla urządzeń używanych w trudnych warunkach). Ponadto niektóre kasety optyczne Cisco obok wersji podstawowej mają wersję wzmocnioną o nazwie Rugged (RGD w nazwach kodowych).

Kryterium, od którego nie da się uciec, jest cena. W tym kontekście należy jednak zaznaczyć, że oczywiście można też szukać wkładek optycznych innych, często mniej znanych producentów, ale z tej opcji korzystają tylko nieliczne firmy. Większość profesjonalistów budujących infrastrukturę sieciową stawia na znane, nieco droższe, ale i bardziej sprawdzone marki. 

Zasięg: problematyczne kryterium

W przypadku czujników optycznych – dotyczy to zresztą modeli wszystkich producentów – najbardziej kontrowersyjnym parametrem jest zasięg. Wydawać by się mogło, że jego dokładne określenie powinno być proste: znana jest topologia sieci i fizyczne odległości między urządzeniami. W praktyce jednak wielu praktyków, ze względu na ryzyko wystąpienia niespodziewanych strat w transmisji, decyduje się na zastosowanie urządzeń o większym zasięgu niż minimalny wymagany, o ile jest to możliwe. 

Wdrożenie sieci optycznej o większym zasięgu jest czymś w rodzaju lotu fantazji: jeśli sieć jest źle zaplanowana lub wykonana, będzie oczywiście bezużyteczna, chociaż niektórzy uważają, że pewna rezerwa w tym zakresie jest pożądana. Jeśli cena nie różni się znacząco, można się na takie rozwiązanie zdecydować, ale wkładka optyczna to tylko jeden z elementów większej układanki: jeśli sieć jest źle zaprojektowana, to zakup lepszej wkładki niczego nie zmieni.