Sieć innowacji

Twoja przestrzeń do rozwoju

Jakie jest najlepsze narzędzie do zarządzania maszynami wirtualnymi?

zarządzanie maszynami wirtualnymi

Istnieje kilka programów do zarządzania maszynami VMware i hostami ESXi, ale naturalnym wyborem jest VMware vCenter. Pełna kompatybilność nie jest w tym przypadku jedyną, ani nawet najważniejszą zaletą.

Kompatybilność przede wszystkim

Warto wspomnieć o tym na samym początku: VMware vCenter nie jest niezbędny – maszyny wirtualne będą działać bez niego, ale celowo nie używamy określenia „działać równie dobrze”. Prawdopodobnie nadal będą działać dobrze i nadal będziesz w stanie kontrolować każdą z nich z osobna, ale ważny jest szerszy obraz. Chodzi o zarządzanie całymi klastrami, a nie tylko pojedynczymi maszynami. 

Co więcej, o dobrej wydajności można mówić tylko wtedy, gdy wszystkie zasoby – zasilanie, moc obliczeniowa itp. – są przydzielane proporcjonalnie do zapotrzebowania i dopasowane do potrzeb klastra. – I tu właśnie, w przypadku hostów ESXi i maszyn wirtualnych VMware, sprawdza się najbardziej kompatybilne oprogramowanie: VMware vCenter Server.

Zaawansowane funkcje, które to umożliwiają

Tym, co czyni VMware vCenter zwycięzcą na tle konkurencyjnego oprogramowania, jest najwyższy poziom kontroli. Do niedawna scentralizowane oprogramowanie miało za zadanie wykonywać jak najwięcej funkcji automatycznie. Po części jest to prawda, ale błędem było założenie, że ta automatyzacja może zawsze opierać się na tych samych zasadach. W przypadku VMware poziom automatyzacji może być niezwykle wysoki, a jednocześnie progi dla poszczególnych akcji mogą być ustalane niemal dowolnie w fazie wdrażania systemu lub później, gdy zmienia się np. infrastruktura wirtualizowanych maszyn.

Oprogramowanie monitorujące powinno odciążać administratora, ale nie musi go we wszystkim zastępować. Idealny system do zarządzania maszynami wirtualnymi ESXi i VMware powinien ułatwiać pracę administracji, ale jednocześnie oferować odpowiednio szeroki zakres kontroli, czego niestety wiele dostępnych na rynku programów nie jest w stanie spełnić.

A do tego dochodzi jeszcze siła przyzwyczajenia

Jest całkowicie zrozumiałe, że firmy, które wykorzystują oprogramowanie VMware do wirtualizacji, używają również VMware vCenter jako centrum sterowania. Niekoniecznie wynika to z kompatybilności czy listy oferowanych funkcji. Równie ważne są przyzwyczajenia. W ramach danej rodziny oprogramowania można się spodziewać np. podobnych rozwiązań technicznych, podobnie skonstruowanego interfejsu administracyjnego lub powtarzalności pewnych nietypowych rozwiązań. Zmiana w obrębie jednej rodziny oprogramowania jest znacznie łatwiejsza.

Kolejną zaletą jest to, że oprogramowanie w ramach tej samej rodziny często oferuje wygodniejsze opcje konfiguracyjne: albo nie ma dublujących się opcji na różnych poziomach, albo wartości są dziedziczone, albo przynajmniej nadpisanie ustawień na różnych poziomach sieci wirtualnej nie prowadzi do awarii, co wcale nie jest rzadkością, gdy oprogramowanie na różnych poziomach nie jest w pełni kompatybilne pod względem konstrukcji i podstawowych założeń.