Sieć innowacji

Twoja przestrzeń do rozwoju

Jak zabezpieczyć się przed awariami zasilania?

zasilanie awaryjne Fujitsu

W IT niewiele jest zagrożeń, które można uznać za katastrofalne, a najbardziej prawdopodobnym z nich jest awaria zasilania. Nie ma zbyt wielu sposobów, aby się przed nią zabezpieczyć, dlatego trzeba rozsądniej wybierać spośród dostępnych rozwiązań.

Awaria zasilania? Nie, potrzebna jest szersza definicja.

W warunkach domowych utrata zasilania jest pojęciem prostym: albo jest prąd w sieci, albo go nie ma. W zasadzie nikt nie przejmuje się nawet bardzo znaczącymi zmianami parametrów, bo żaden z domowych sprzętów nie reaguje na nie w sposób widoczny. Zaawansowane serwery są jednak znacznie bardziej wrażliwe i w ich przypadku nie mówimy po prostu o utracie zasilania, ale o utracie parametrów zasilania. 

Biorąc pod uwagę, że wbudowane komponenty kosztują krocie, nie można ryzykować uszkodzenia przez ułamek sekundy przerwy w parametrach zasilania. Dlatego pierwszą linią obrony jest niemal zawsze wysokiej jakości UPS, który zapewnia stabilne zasilanie i wsparcie. Jednym z najwyżej ocenianych producentów jest Fujitsu.

Dlaczego UPS i jaki typ?

Dlaczego stosuje się UPS-y, a nie od razu agregaty prądotwórcze? Ponieważ w wielu przypadkach generator nie zdążyłby nawet wytworzyć napięcia przed ustąpieniem awarii. UPS-y mają minimalną bezwładność funkcjonalną: uruchamiają się natychmiast, natychmiast dostarczają energię i dają czas na podjęcie działań awaryjnych.

Istotnym elementem UPS-ów są ich własne funkcje bezpieczeństwa. Każdy najwyższej klasy UPS Fujitsu samodzielnie sprawdza aktualne parametry i może uruchomić skonfigurowany wcześniej alarm. Nie tylko uruchamia to automatyczne procedury tworzenia kopii zapasowych, ale może również powiadomić osoby, które w takiej sytuacji powinny podjąć określone działania.

Wynika z tego prosty wniosek: jeśli UPS ma być UPS-em, to powinien być jak najbardziej SMART, czyli nie tylko móc działać automatycznie, ale także być skonfigurowany w nietypowy sposób. Wreszcie nie należy zapominać, że choć zasilane urządzenia są dość ustandaryzowane, to dzisiejszy UPS jest również systemem wczesnego ostrzegania i tylko w tym aspekcie potrzeby użytkowników mogą być bardzo zróżnicowane.

Więcej opcji zarządzania energią

Każda organizacja jest zorganizowana w nieco inny sposób. Alternatywne źródła zasilania nie będą dostępne wszędzie, więc jedną z rzeczy, które powinien oferować UPS, jest możliwość automatycznego wyłączania systemów i bezpiecznego odłączania maszyn. Nigdy nie jest to rozwiązanie idealne, ale jeśli alternatywą jest nagłe wyłączenie, to jest to najlepsze rozwiązanie.

Ponadto, sam UPS nie powinien zużywać zbyt wiele energii. Mogą być duże, ciężkie, a nawet nieco staroświeckie: stabilne, sprawdzone i niezawodne akumulatory kwasowo-ołowiowe, na przykład, są znacznie bardziej wydajne niż akumulatory polimerowe, a do tego mają niższą cenę. Kluczem jest niezawodność, a nie nowoczesność. Chociaż, spójrzmy prawdzie w oczy, większość dobrych zasilaczy UPS wygląda raczej mało imponująco jak na możliwości, które oferują, a wyrafinowana estetyka jest zawsze kryterium wyboru, choć nieistotnym.