Sieć innowacji

Twoja przestrzeń do rozwoju

Czym jest zielona kryptowaluta CHIA?

Kryptowaluta chia

W świecie kryptowalut przez pewien czas wydawało się, że większość modeli wydobycia została już wyczerpana, ale wtedy w 2021 roku pojawia się CHIA i nagle wszyscy zdają sobie sprawę, że był jeden rodzaj zasobów, który przecież wcale nie był wykorzystywany: przestrzeń dyskowa.

Najważniejsze założenia CHIA?

CHIA działa inaczej niż Bitcoin czy Ethereum. Założenia są proste: rolnicy udostępniają przestrzeń magazynową, system przydziela „działki”, a moneta rośnie (tak, CHIA nie jest wydobywana, tylko uprawiana) na każdej działce. Liczba działek jest stała, nagrody za uprawę są z góry określone (i początkowo dość wysokie, ale z czasem będą maleć i po 12 latach, gdy system osiągnie stabilne minimum). Zasobem, który ma kluczowe znaczenie dla potencjału inwestycyjnego jest ilość udostępnionej przestrzeni dyskowej, ponieważ działek jest stosunkowo niewiele i są one losowo rozdzielane pomiędzy wszystkie urządzenia podłączone do sieci. Jest to więc kwestia statystyki: im więcej miejsca zadeklarujesz jako dostępne, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz przydział, a Twoja waluta będzie rosła.

Dlaczego CHIA jest „bardziej zielona”?

Zużycie energii przez wydobywanie bitcoinów jest znane już od jakiegoś czasu. Każdy już wie, ile energii potrzeba, aby wybić jedną monetę. Ogólnie rzecz biorąc, wynika to z prostego faktu, że cała dostępna sieć jest zaangażowana w obliczenia, end-to-end: Wszystkie farmy pracują zawsze na maksymalnych obrotach i choć mniejsi górnicy praktycznie nie mają szans na wydobycie znaczącej ilości monet w obecnej sytuacji, to przyczyniają się do znacznego wzrostu zużycia energii.

Zasoby CHIA są cały czas „dostępne”. Jeśli nie dostaniesz pakietu w danym losowaniu, po prostu pozostaw stronę w trybie dostępności. Jest to wyraźnie tańsze niż zmuszanie procesorów do ciągłej pracy nad zadaniem, które nie przynosi wymiernych korzyści. Trudno, bo zastosowanie nowej klasy niedrogich dysków zmniejsza zapotrzebowanie na energię do poziomu, który jest naprawdę zrozumiały w stosunku do potencjału inwestycyjnego CHIA.

Co będzie potrzebne, aby CHIA się rozwijała?

Jak radzą eksperci , to czego najbardziej potrzebuje rozwijająca się CHIA to nowoczesne, szybkie i oszczędne dyski. Profesjonalna farma korzysta z dysków SSD, które zapewniają niezbędną prędkość do obsługi aktywnych działek, ale także z trwałych, ale wolniejszych dysków twardych, na których może rosnąć.

Aby uniknąć przerw, wymiana dysku musi być procesem szybkim i łatwym, niewymagającym wyłączania systemu. Najlepiej byłoby, gdyby nie trzeba było jednocześnie wymieniać całego zestawu dyskowego. W przypadku CHIA zasadniczo możliwe jest odtworzenie zniszczonych działek i upraw, ale chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, że lepiej ich po prostu nie tracić.

W zależności od warunków, w jakich zainstalowana jest farma, należy zapewnić odpowiednio ciche i wydajne chłodzenie. Cała instalacja musi być bezpiecznie zasilana przez odpowiednie zasilacze: zamiast marnować energię na regulację napięcia, wystarczy zasilić instalację komponentami wyższej jakości, co przełoży się na stabilność instalacji.

Jaka jest przyszłość CHIA?

Eksperci przewidują, że pierwsze lata tej waluty będą szczególnie opłacalne dla hodowców. Jest to o tyle istotne, że CHIA, jako kryptowaluta o znacznie niższym zapotrzebowaniu na energię niż Bitcoin czy Ethereum, może nadal wymykać się krajowym regulacjom mającym na celu zapewnienie stabilności sieci energetycznej.

Dalszy przebieg jest trudniejszy do przewidzenia. Kryptowaluta CHIA nie ma limitu ilościowego, natomiast sytuacja będzie nieco bardziej skomplikowana, jeśli nagrody zostaną zmniejszone: z pewnością mniej opłacalne będzie otwieranie nowych farm, podczas gdy te, które są już rozsądnie założone, mogą prawdopodobnie nadal działać i nadal przynosić niemałe zyski.

Na razie wykres cenowy jest więcej niż obiecujący i być może jest w nim trochę „premii za nowość”, natomiast sam model CHIA wydaje się dobrze przemyślany i bardziej stabilny niż BTC. Moneta zyskuje na popularności, ale nie osiągnęła jeszcze szczytu, więc jest to dobry moment, aby wejść do gry.